9 krokov: Ako na domácu manikúru a čo potrebujete?

Krásne upravené nechty robia skvelý dojem na okolie a dokážu nám zvýšiť sebavedomie. Práve ruky totiž ukazujeme v podstate pri každom osobnom kontakte a sú jednou z prvých vecí, ktorých si na nás ostatní všimnú. Či už ste sa pre domácu manikúru rozhodli z úsporných dôvodov, alebo len uprednostňujete pohodlie domova, neobídete sa bez správneho vybavenia. Poďte sa s nami pozrieť na to, čo potrebujete na kompletnú manikúru doma a ako na ňu. 

Manikúra doma alebo v nechtovom štúdiu

V prvom rade si zhrnieme výhody a nevýhody domácej manikúry vs. návštevy nechtového štúdia. V skutočnosti má totiž každý variant niečo do seba a každému bude vyhovovať niečo iné.

Výhody domácej manikúry:

  • Pohodlie: Nemusíte sa nikam objednávať ani nikam chodiť, manikúru zvládnete v pohodlí svojho domova.
  • Flexibilita: Nie je potrebné sa viazať na otváraciu dobu salónu a nechty si jednoducho upravíte, kedykoľvek máte čas.
  • Vlastné tempo: Manikúru môžete teoreticky rozložiť aj do celého dňa a vyplniť voľné chvíle medzi inými činnosťami.
  • Šetrenie financií: Na začiatku je vhodné investovať do kvalitnej sady na manikúru, ktorá vám ale vydrží mnoho rokov bez ďalších nákladov za služby profesionálov.

Nevýhody domácej manikúry:

  • Obmedzené zručnosti: Ak nie ste skúsenou manikérkou alebo manikérom, dosiahnuť profesionálne výsledky, najmä pri zložitejších technikách, bude náročné a čaká vás veľa skúšania a učenia.
  • Časová náročnosť: Domáca manikúra vyžaduje dostatočnú trpezlivosť, pretože celý proces môže byť výrazne dlhší ako návšteva salónu.

Výhody manikúry z nechtového štúdia

  • Profesionálna starostlivosť: O vás sa postarajú skúsení odborníci, ktorí zabezpečia profesionálne výsledky aj v prípade problémových nechtov alebo náročnejších požiadaviek.
  • Široká škála možností: Nechtové štúdiá a súkromné manikérky ponúkajú širokú škálu techník, vzorov a dizajnov, na ktoré doma často nestačí vybavenie ani zručnosti.
  • Relaxácia a odpočinok: Návšteva nechtového salónu môže byť príjemnou relaxáciou, počas ktorej si oddýchnete od každodenného zhonu.

Nevýhody manikúry z nechtového štúdia

  • Plánovanie: Do nechtového štúdia je zvyčajne potrebné objednať sa vopred, čo samozrejme vyžaduje určitú dávku plánovania.
  • Časová náročnosť: Aj keď samotná manikúra v štúdiu môže byť rýchlejšia než doma, musíte pripočítať aj čas na cestu a prípadné čakanie.
  • Finančná náročnosť: Výdaje na pravidelné návštevy nehtového štúdia sa môžu ľahko nasčítať, najmä ak si doprajete náročnú techniku alebo časté úpravy.

manikúra doma vs. ve studiu

Krok za krokom: Návod na domácu manikúru

Na nasledujúcich riadkoch nájdete kompletný návod na domácu manikúru, v ktorom nájdete aj tipy na všetky potrebné nástroje a ďalšie vybavenie.

1. Príprava potrebných pomôcok

Hneď na začiatku si pripravte všetko potrebné, aby ste nemuseli počas úpravy nechtov pobehovať po byte a hľadať jednotlivé nástroje. Potreby sa môžu líšiť podľa rôznych techník, v každom prípade si ale pripravte nasledovné:

Tip: Aby ste nemuseli nakupovať jednotlivé nástroje na manikúru zvlášť, môžete si vybrať jednu z našich sád na manikúru pre ženy alebo pre mužov.

2. Príprava nechtov

V prvom rade je potrebné odstrániť všetko, čo už na nehtoch máte. Ak ich nechávate prírodné, stačí ruky starostlivo umyť vodou a mydlom. V prípade laku na nechty siahnite po odlakovači, pri gélových nechtoch bude potrebné použiť špeciálny odstraňovač alebo gél obrusovať.

3. Tvarovanie a pilovanie

V prípade potreby nechty najprv skráťte pomocou kleštičiek alebo nožníc na nechty. Potom tvar nechtov dolaďte pomocou vhodného pilníka na nechty. Je len na vás, či si vyberiete oválny, okrúhly alebo hranatý tvar.

Tip: Starostlivosť o nechty vám môže zjednodušiť manikúra pomocou brúsky na nechty, ktorá vďaka rôznym nástavcom nahradí celú radu manikúrnych nástrojov.

pilování nehtů

4. Leštenie nechtov

V prípade potreby môžete povrch nechtov ľahko zbrúsiť a vyleštiť pomocou leštiaceho bloku na manikúru. Leštenie zabezpečí, že lak alebo gél lak vydrží dlhšie, ale odstránite prirodzené oleje a necht bude náchylnejší na poškodenie. Preto sa odporúča nechty brúsiť a leštiť len v prípade, že sa štiepia a odlupujú, a vždy len opatrne a jedným smerom.

5. Kúpeľ pre ruky a nechty

Pokračujte krátkym kúpeľom pre nechty, ktorý zmäkčí kožtičku a príjemne vás zrelaxuje. Do teplej (nie extra horúcej) vody môžete pridať ošetrujúci olej alebo trochu tekutého mydla a následne ponoriť ruky na niekoľko minút.

lázeň na nehty doma

6. Starostlivosť o nechtovú kožtičku

Starostlivosť o nechtovú kožtičku je veľmi dôležitou súčasťou manikúry. Už by mala byť pripravená vďaka kúpeľu, ale môžete tiež použiť vhodnú kozmetiku na zmäkčenie nechtovej kožtičky. Po jej pôsobení ju jemne odtlačte preč z nechtov pomocou drievka alebo kovového nástroja na zatláčanie nechtovej kožtičky, ktorý nájdete aj v našich manikúrnych sadách.

Nadbytočnú nechtovú kožtičku môžete tiež odstrániť pomocou klieštikov na nechtovú kožtičku, nožničiek na nechtovú kožtičku alebo špeciálneho kovového nástroja. Prečítajte si náš článok, v ktorom sa podrobne venujeme starostlivosti o nechtovú kožtičku.

Péče o nehtovou kůžičku

7. Lakovanie nechtov

Ak chcete nechať nechty prírodné, tento krok samozrejme preskočte. Ak však plánujete nechty lakovať, teraz je ten správny čas.

  • Najskôr odmastite povrch nechtov pomocou odlakovača.
  • Aplikujte podkladový lak, tzv. base coat, ktorý chráni nechty pred škvrnami, vyživuje ich a predlžuje životnosť laku.
  • Aplikujte prvú vrstvu farebného laku a nechajte ju dôkladne zaschnúť. V prípade potreby naneste ďalšie vrstvy, vždy však až po zaschnutí predchádzajúcej.
  • Aplikujte vrchný lak, tzv. top coat, ktorý zabezpečí dlhšiu trvanlivosť laku a dodá krásny lesk a pevnosť. 

Namiesto klasického laku na nechty môžete použiť aj gél lak. Je potrebné ho vytvrdiť v UV lampe, ale vydrží krásny až 14 dní. S trochou cviku sa doma môžete naučiť aj náročnejšie techniky, ako je modeláž gélových nechtov.

lakování nehtů doma

8. Hydratácia a výživa

Nakoniec nezabudnite na poriadnu výživu a hydratáciu okolia nechtov a celých rúk. Ideálna je kombinácia vyživujúceho oleja na nechty a nechtovú kožičku, ktorý doplní hydratačný krém na zvyšok rúk. 

9. Následná starostlivosť

Aby nechty vydržali dlho krásne, je potrebné o ne neustále starať. Každý deň preto dodávajte pokožke hydratáciu pomocou vhodného krému na ruky a pre podporu dlhotrvajúceho lesku opakovane aplikujte vrchný lak.

V prípade, že sa niektorý z nechtov zlomí alebo inak poškodí, ihneď ho upravte pomocou vhodného manikúrneho nástroja. Všetko potrebné môžete mať vždy po ruke vďaka našim cestovným sadám na manikúru.