Ako sa starať o pokožku rúk v zime

Starostlivosť o pokožku rúk v zime

V chladnom období ruky rýchle premrznú a ľahko popraskajú. Okrem studeného vzduchu škodí pokožke rúk aj suchý ohriaty vzduch. 

Pokožka našich rúk je tenká, nemá takmer žiadnu tukovú vrstvu, iba pár mazových žliaz, ktoré sú v zimnom období takmer neproduktívne. Časté umývanie rúk, predovšetkým horúcou vodou poškodzuje ochrannú vrstvu, ktorá pokrýva celý povrch pokožky. Táto vrstva (hydrolipidový film) sa skladá z vody, tuku a látok rozpustných vo vode. Film tvorí pirodzenú bariéru a má chrániť pokožku pred vysušením, a preniknutím cudzorodých látok. Ak je ochranná vrstva narušená, dochádza k viditeľným zmenám - suchá, drsná koža, exém či svrbenie.

Príliš namáhané ruky a už poškodená pokožka preto potrebujú vydatnejšiu starostlivosť, ktorá obsahuje vysoké percento tuku, a zároveň stimuluje a regeneruje pokožku.

Umývajte si ruky vlažnou vodou

Preč s bacilami a vírusmi! Dobrá hygiena rúk je dôležitá pre ochranu pred infekciami, no i samostatná voda rozpúšťa tuky z pokožky. Dezinfekčné prostriedky s obsahom alkoholu zvyšujú podráždenie ochranného filmu našej pokožky. Preto k umývaniu používajte jemné mydlo a vlažnú vodu namiesto horúcej.

Používajte krém na ruky

Tuky a vlhkosť, ktoré z rúk odstránime sa do nich pri vhodnej starosltivosti vrátia. Krémy na ruky zaisťujú dôležitú a vyváženú ochranu pre starostlivosť o ruky v zime. Účinné krémy na ruky obvykle obsahujú glycerín alebo ureu. Urea viaže vlhosť v pokožke, a preto je vhodná pre veľmi suché ruky. Bambucké maslo a olivový olej v krémoch na ruky poskytujú mastné kyseliny, ktoré upokojujú a regenerujú. 

Krémy na ruky sa skladajú prevažne z vody, aby obohatili vlhkosť pokožky. Používajú sa aj rôzne kombinácie účinných látok. Môžu napríklad obsahovať rastlinné extrakty, vitamíny, proteíny, glycerín a oleje. Glycerín pomáha udržiavať vlhkosť v pokožke. To isté platí pre tukové zložky a oleje, ktoré majú chrániť pred vplyvmi prostredia. Ingrediencie ako olivový, mandľový, jojobový olej a bambucké maslo taktiež dodávajú pokožke extra vlhkosť a účinne prispievajú k hebkej pokožke. Ako základ krému sa používajú tuky, ako je lanolín.

 Ako často by sme mali používať krém na ruky? Ak máte suchú pokožku, najlepšie po každom umytí. Minimálne dvakrát alebo trikrát denne.

Náš tip

Krém na ruky nedávajte iba na umývadlo, ale aj na pracovný stôl alebo na nočný stolík. Na cesty je najlepšie vziať si krém na ruky v cestovej veľkosti do kabelky alebo do vrecka bundy.

 

Koupel a masáž rukou pro studené ruce

Co rozmrazí vaše ruce a zároveň o ně pečuje? Koupel rukou a uklidňující masáž vám dodají příjemný pocit tepla. Namočte ruce asi na 5 min do teplé vody s pár kapkami mandlového nebo olivového oleje. Poté jemný peeling odstraní odumřelé buňky. Pokožka rukou je nyní připravena na výživný krém, který jemně vmasírujte a tím i stimulujete krevní oběh.

Pro podporu krevního oběhu, zvláště pokud máte studené prsty, byste měli střídavě držet ruce pod teplou a studenou vodou. Vaše pokožka tak bude opět více zásobena živinami.

 

Používejte rukavice

V zimě noste venku rukavice, které chrání ruce před chladem. Vyhněte se ale rukavicím ze syntetických vláken, protože ty snadno vytváří v rukavicích vlhko a nepřirozené prostředí, ve kterém pokožka rukou trpí.

Rukavice vás ale nechrání pouze proti chladu. Pracovní rukavice ochrání vaše ruce před vysušením i při úklidu nebo při práci na zahradě.